Výber plemena – krátkosrstá kólia

Zvažujete si obstarať psíka? Je to veľmi zodpovedné rozhodnutie, nakoľko vás bude sprevádzať viac ako 10 rokov. Je dôležité zvážiť veľa faktorov. Naše rozhodnutie pre krátkosrstú kóliu sa pomaličky vytváralo takmer rok. Zvažovali sme “útulkáča”, ale kvôli našim potrebám a neistote v povahe sme radšej volili čistokrvné plemeno. Rozhodli sme sa pre Krátkosrstú kóliu.

Krátkosrstá kóliaSmooth Collie je pôvodne pastierske plemeno. Je spoločenský, ľahko trénovateľný, rodinný pes. Vďaka svojej inteligencii a dychtivosti potešiť svojho pána, je ich trénovanie jednoduché. Sú veľmi aktívne a je vhodné ich zamestnávať, napríklad trénovaním. Krátkosrsté kólie sú ostražité a vďaka tomu sú aj vhodné ako strážne psy. Nie je to pes na dvor, ale potrebuje dostatok pohybu. Vedia štekaním upozorniť majiteľa na rôzne nebezpečenstvá. Ich štekanie je jednoducho čitateľné. Štekanie z radosti, alebo iba vyštekávanie pri hre je úplne odlišné od štekania v prípade, že kólia stráži. Toto štekanie je hlbšie a nezainteresovaným môže pripadať, že to šteká oveľa väčší pes, ako je kólia. Veľmi ľahko sa kólia naučí štekať na povel, čo je vhodné, ako prevencia pred rušením okolia 🙂

Vďaka svojej aktivite sú vhodné aj na športovanie. Sú vhodné, takmer na všetky druhy športu, Agility, behanie so psom, záprahy, DogDancing, Coursing pre nechrtie plemená, ale aj na Obedience (poslušnosť) a vďaka tomu, že je to pôvodne pastierske plemeno, aj na pasenie oviec.

Na rozdiel od svojich dlhosrstých sestier sú pohyblivejšie.

Vo vzťahu k iným psom a zvieratám sú skôr hravé a nekonfliktné, tu však záleží aj od povahy konkrétneho psa a vedenia jeho pánom. Dobre sa znášajú aj s deťmi.

Trénovanie je ľahké, avšak prístup k trénovaniu a celkovo k tomuto plemenu by mal byť skôr láskavý. Krátkosrsté kólie sú veľmi citlivé a pri prehnanej tvrdosti sa zvyknú uzavrieť – doslova ostanú smutné a uzatvoria sa.

Sme šťastní, že sme našli správne plemeno pre nás. Naša Pixie je viacúčelový pes na Agility, Obedience, Coursing, psie triky, DogDancing, Frisby, pasenie, beh so psom. Všetko toto sme skúsili ešte do jej roka a vo všetkých disciplínach by sa vedela uplatniť.